23° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.72

Pole (Direk) Dans Nedir? Nasıl Yapılır?

Fitness - Temmuz 3, 2019 4:03 am A A

Pole dans direk dansı olarak tanımlanan bir danstır. Son zamanlarda fitness ile ismi oldukça sık anılmaya başlamıştır. Türkiye’ye sonradan gelen bu dans bir direk üzerinde yapıldığından ilk olarak akıllara striptiz dansı gelmektedir. Dünyanın bir çok ülkesinde pole dans fitness olarak uygulanmaktadır.

Ayrıca dans okullarında da yeni yeni yerini almış pole dans Türkiye’de de tanınmaya başladı.

Pole dansı herkes yapabilir. Çünkü herhangi bir partnere ihtiyaç duyumadan yapılabilen bir fitness uygulamasıdır. Aynı zamanda pole dans ile erkekler de ilgilenmektedir.

Pole dans uygulama olarak fitness’e dönük bir uygulama olduğu için formda kalmamızı ve hareketle yağ yakmamızı sağlayan bir sanstır. Kol, sırt, karın ve bacak kaslarının gelişiminde büyük etki sağlar. Direkte yapılacak hareketler neticesinde kalori harcayarak verimli bir şekilde fit olmayı da beraberinde getirecektir.

Pole Dans Nasıl Yapılır?

Pole dans bireysel veya herhangi bir dans okulundan eğitim alınarak öğrenilebilir. Portatif direkle eve kurularak pole dans çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. Kimi insanlar için pole dans 2 ay içinde öğrenilebilirken kimileri için de 1-2 sene öğrenilmesi sürebiliyor. Pole dansta istenilen seviyeye gelinebilmesi için eğitim alınması gerekmektedir. Pole dansta en basit hareketlerden biri yerden kendi hızınız ile direk etrafında dönmek şeklindedir.

Pole Dans bir yarışma veya programda izlendikten hemen sonra uygulanması tavsiye edilmez. Belli bir eğitim ve alt yapı kazanıldıktan sonra egzersizler neticesinde uygulamaya müsait bir fitness uygulamasıdır. Aksi takdirde vücudumuzun önemli yerleri olan baş ve gövde yaralanmaları görülebilir. Bu dansı yaparken bir antrenör veya hoca olması gerekmektedir. Pole dans teknikle alakalı bir danstır. Her hareket teknik olarak temelden gösterilir ve öğretilir. Her hareketi adım adım anlatmak ve açıklamak gerekmektedir. Daha sonra uygulama aşamasına geçilmektedir.

Pole dans yaparken uygulama daha çok kolaydan zora doğrudur. Öncelikle dansa başlarken kolay hareketler, akabinde zor hareketler uygulanmalıdır. Bu dansı yaparken her sporda olduğu gibi vücudu ısıtmak şarttır.

Pole dans yaparken müzik seçimi de önemlidir. Dansçının sevdiği müzik, kendisini daha rahat hissetmesini sağlayan müzik seçimi yapılmalıdır. Dansçının içinde dans isteği oluşturacak müzikler seçilmelidir. Pole dans yapılırken uygulanacak özel bir müzik yoktur. Kişinin tercihine ve zevkine uygun müzikler dinlenebilir.

Pole dans uygulama olarak fitness’e dönük bir uygulama olduğu için formda kalmamızı ve hareketle yağ yakmamızı sağlayan bir sanstır. Kol, sırt, karın ve bacak kaslarının gelişiminde büyük etki sağlar. Direkte yapılacak hareketler neticesinde kalori harcayarak verimli bir şekilde fit olmayı da beraberinde getirecektir.

Pole dans minimum olarak haftada 2 defa yapılması tavsiye edilir. Haftada en az 2 defa yapılması vücudumuzu formda tutmaya yeterli olacaktır.

Fitness - 4:03 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  Serbest Ağırlık mı, Vücut Ağırlığı mı, yoksa makine mi?
  En basit haliyle, vücut geliştirme hareketleri yapılışlarına ve kullanılan ekipmana göre 3 farklı kategoride bulunuyor. Bunlar; Serbest ağırlıkla yapılan hareketler, Vücut ağırlığıyla yapılan hareketler, Makinelerle yapılan hareketler.Kim ne derse desin, bu 3 hareket grubunun hepsini amacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. En basit haliyle, vücut geliştirme hareketleri yapılışlarına ve kullanılan ekipmana göre 3 farklı kategoride bulunuyor. Bunlar: Serbest ağırlıkla yapılan hareketler Vücut […]
 • 02
  Drop Sets Nedir? Drop Sets Nasıl Yapılır?
  Drop sets, yaptığınız hareketin son setinin son tekrarından sonra bir miktar ağırlık azaltıp birkaç tekrar daha yapma prensibidir. Drop sets ilk kez 1947 yılında Body Culture dergisinin editörü Henry Atkins tarafından kullanıldı ve sonradan popüler hale geldi. Drop sets, aynen Forced Reps gibi çalışmanıza büyük bir şiddet katar ve kas gelişimini hızlandırır. Bu nedenle vücutçular tarafından çok […]
 • 03
  Amino Asit Nedir? Ne işe yarar? Nasıl Kullanılır?
  Amino asitler yaşamın yapı taşı olan proteinlerdir. Proteinli bir gıda tükettiğimiz zaman vücut proteini sindirerek amino asitlere ayrıştırır. Bunun sonucunda bu amino asitleri tekrar binlerce türlü protein üretmek için kullanır. Bu proteinler kaslarınızın, dokularınızın, organlarınızın gelişimine katkı sağlar. Kompleks amino asit supplementleri tek veya birkaç amino asit içeren supplementlerin aksine hemen hemen tüm amino asitleri […]
 • 04
  Testosteron Nedir? Testosteronu Doğal Yollarla Arttırma Yöntemleri
  Spor yapanların bir çoğu testosteronun ne olduğunu, ne kadar önemli olduğunu bilir. Yağ ve kas metabolizmasında önemli bir rol oynayan bu hormonun, sağlıklı bir yaşam için ideal seviyede olması gerekir. Bir çok insanın testosteron eksikliği yaşadığı günümüzde doğal yollarla da testosteron hormonu kazanılabilir. Eğer vücut geliştirme çalışıyorsanız veya genel olarak sağlık konularıyla ilgiliyseniz mutlaka testosteron […]
 • 05
  Vücutta Testosteronu Artıran 5 Temel Gıda
  Testosteron vücut içerisinde büyük bir hayati rol oynayan erkeklik cinsiyet hormonu. Spor yapanlar için gün içerisinde bazı gıdalarda testosteron hormonunu artıran yiyecekler yemeliyiz. Kuvvet ve performans için gerekli olan testosteronu sağlamak için bu gıdaları mutlaka almalısınız. Testosterone vücut içinde pek çok hayati rol oynayan en temel erkek cinsiyet hormonu. Testosteron cinsel istek, saldırganlık, kuvvet, atletik […]