MENÜ
12° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Dambıl Kullanmanın Üstünlükleri

Dambıllar kuvvet çalışması veya vücut geliştirme için kullanılan en önemli silahların başında gelir. Dambıllar ile pek çok farklı hareketi gerçekleştirebilir hareketler arasında daha esnek geçişler veya kas bölgelerini geliştirmeye daha fazla ağırlık verebilirsiniz. Dambılın diğer ekipmanlara göre daha fazla üstünlüğü var. Vücut geliştirme veya kuvvet çalışırken dambıl mutlaka kullanmanız gereken çok önemli bir silah. Dambıl […]
Vücut Geliştirme - Temmuz 11, 2019 5:50 am A A

Dambıllar kuvvet çalışması veya vücut geliştirme için kullanılan en önemli silahların başında gelir. Dambıllar ile pek çok farklı hareketi gerçekleştirebilir hareketler arasında daha esnek geçişler veya kas bölgelerini geliştirmeye daha fazla ağırlık verebilirsiniz. Dambılın diğer ekipmanlara göre daha fazla üstünlüğü var.

Vücut geliştirme veya kuvvet çalışırken dambıl mutlaka kullanmanız gereken çok önemli bir silah.

Dambıl pek çok farklı hareketi yapmanıza izin veriyor ve aslında barbella göre bir sürü de avantajı var.

Sadece dambıllarla çalışarak çok ciddi kas ve kuvvet kazanımları elde edebilirsiniz.

Aslına bakarsanız vücut geliştirme çalışıyorsanız dambıl çalışması mutlaka programınızda yer almalı.

Dambıl ile çalışmanın avantajları aşağıdaki gibi:

1) Stabilize edici kasları daha fazla çalıştırır

Bir araştırmada Barbell Bench Press, Smith Makinesi Bench Press ve Dambıl Bench Press yaparken göğüs, triceps ve biceps kaslarının aktiviesi EMG yoluyla ölçüldü. Dambıl ve Barbell Bench Press göğüs ve tricepsleri aynı oranda çalıştırırken, Dambıl Bench Press bicepsleri çok daha fazla çalıştırıyordu.

Çünkü dambılla çalışırken stabilize edici kaslarınız ağırlığı dengede tutmak için çok daha fazla yük altına girer.

2) Uzuvlar arasındaki güç dengesizliklerini belirleyip yok etmenize yardımcı olur

Dambıllar sayesinde uzuvlarınız ayrı ayrı çalışır. Mesela kollarınızdan biri, diğerine göre daha zayıfsa çalışırken bunu kolayca anlarsınız. Oysa barla çalışıyorsanız, zayıf olan kolunuzu fark edemeyebilirsiniz. Ağırlığın büyük bir kısmını güçlü olan kolunuz kaldırabilir.

Böylece dambıl çalışması kol veya bacaklarınız arasındaki güç dengesizliklerini ortaya çıkarıp yok edebilmenizi sağlar.

3) Dambılla çalışmak daha güvenlidir

Eğer dambılla squat veya bench press yapıyorsanız ve ağırlığı kaldıramazsanız kolayca dambılları yere bırakabilirsiniz. Oysa hareketi barla yapıyorsanız kurtulmanız çok daha zor olur.

4) Dambıl daha fazla hareket menziline olanak tanır

Bir kasa kuvvet veya kas yapımı için yüklenmenin en iyi yollarından biri, kası çalıştıran hareketin menzilini artırmaktır. Ve dambıl, bara göre çok daha fazla hareket menziline imkan sağlar.

Mesela barla row yaparken, bar vücudunuza temas ettiği an tekrarı bitirmek zorunda kalırsınız. Oysa dambılla row yaparken barı kolunuz izin verdiği ölçüde çekebilirsiniz. Dambılla Bench Press yaparken kolunuzu diğer göğsünüze çok daha fazla yaklaştırabilirsiniz ve bu da hareketten aldığınız verimi artırır.

5) Dambılla çalışmak eklemleriniz için daha sağlıklıdır ve sakatlık riskini azaltır

Barla çalışırken kolunuz, omuzunuz ve dirseğiniz sabit bir pozisyondadır ve sabit bir hizada ilerler. Buna karşılık, dambılla çalışırken kolunuz serbest olduğu için hareketi daha doğal bir pozisyonda ve doğal hizada kaldırırsınız.

Bu nedenle dambılla çalışmak eklemler, omuz ve dirsek üzerindeki baskıyı biraz olsun azaltır. Hareketi serbestçe yaptığınız için sakatlığınız olan bir bölgeye en az yük olacak şekilde kolunuzu kaldırabilirsiniz.

Mesela bicepsleriniz için Barbell Curl yerine Dumbell Curl yapmak hem dirsekleriniz hem de bilekleriniz için çok daha sağlıklı olacaktır.

6) Dambıl evde çalışanlar için idealdir çünkü az yer kaplar ve ucuzdur

Dambılla çalışmanın avantajı, tek kolunuzla daha hafif çalışmanız gerektiği için daha az ağırlığa ihtiyacınız olmasıdır. Böylece  daha az ağırlık satın almanız gerekir.

Bunun yanı sıra daha az ağırlığı saklamak için daha az alana ihtiyacınız olur. Üstelik dambıllar, barbell gibi uzun olmadığı için her yere sığabilir.

Ayrıca tatile çıktığınız zaman yanınızda taşımanız da kolay olur.

Bu haber 786 kez okundu.
Vücut Geliştirme - 5:50 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  Mükemmel Karın Kasları İçin İdeal Karın Antrenmanı
  Sporla uğraşan veya uğraşmayan herkesin kuşkusuz isteğidir karın kasları. Kadın olsun erkek olsun mutlaka herkes kendine ait karın kaslarının olmasını ister. Karın kasları erkeklerde daha belirgin ve parçalı olmasının yanı sıra, kadınlarda kas yapısına bağlı olarak bu görüntü çizgiden ve hafif belirtiden ibarettir. Tabi ki bu anlatmaya çalıştığımız konu tamamen genetik ve kişiden kişiye farklılık […]
 • 02
  Russian Twist Egzersizi
  Herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan yalnızca bedeninizle gerçekleştireceğiniz veya tamamen isteğe bağlı olarak elinize hafif bir top alarak uygulayabileceğiniz external oblique, internal oblique, rectus abdominis ve iliopsoas kaslarınızın çalışmasını sağlayan bir egzersiz öneriyoruz. Çalışan kaslarınız, gövdenizin eğilme ve bükülme egzersizlerinde kolaylık sağlarken;  omurganın hareket esnasındaki yükünü hafifletme görevini üstlenir. Karın ve yan bölgelerinizden şikayeti olanlar […]
 • 03
  Scapular Adduction (Retraction) Egzersizi
  Scapular Adduction için ihtiyacın olan tek şey, vücut ağırlığın… Sırt ve bel ağrılarını geçirmek, omurganın sağlığını korumak adına müthiş bir egzersiz… Bu egzersizi spor aktivitene dahil ederek bölgesel çalışma uygulayabilme şansı elde edersin. Dik duruşumuz omurga yapımız için oldukça önem taşıyor. Çoğunuz gün içersinide ne kadar doğru bir duruş sergiliyo ve oturuş bozukluğunu tamamen ortadan kaldırıyoruz? […]
 • 04
  Pilateste Makas (Scissor Kick) Egzersizi
  Tüm vücudunuzu aynı anda çalıştırabileceğiniz ve daha çok karın bölgenizde daha yoğun hissedeceğiniz bir egzersizden bahsedeceğiz. Karın bölgenize odaklanın ve kaslarınızın nasıl çalıştığını hissedin. Şimdi egzersizin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi verelim… Egzersizin yapılışı Matınızın üzerine sırt üstü beliniz yere tam olarak temas edecek şekilde uzanın. Her egzersizde olduğu gibi bu egzersizde de  karnınız içeride […]
 • 05
  Daha Etkili Şınav Egzersizi İçin Pilates Topunu Kullanma
  Üst gövdemizin çalışması ve hareket kabiliyetimizin artması için sınav egzersizi oldukça etkilidir. Fakat; çoğu zaman yaptığımız egzersizleri biraz daha zorlaştırmamız gerekebilir. Daha etkili sonuç almak için egzersizi gücümüzün yettiği kadarıyla zorlaştırmak egzersizi 20 dk yapmakla 10 dk yapmak arasındaki farkı yok eder. Tabi elbetteki öncesine esneme egzersizini uygulamak şartıyla. Şimdi egzersizin yapılışına şöyle bir göz […]