23° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Hastalığı Atlatmak İçin Vücut Geliştirme Çalışmak

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar karşısında hastalığı daha kolay atlatabilmek için mutlaka spora devam etmelisiniz. Hasta olduğunuz zaman saldıran virüslerle ve toksinlerle başa çıkmak için vücudunuzda antibadiler üretilir. Çalışmak kendinizi daha iyi ve sorumlu hissetmenizi sağlayacaktır. Birkaç aydır vücut geliştirme çalışıyorsunuz. Her şey çok iyi gidiyor. Kaslarınız büyüyor. Kaldırdığınız ağırlıklar sürekli artıyor ve vücudunuz […]
Vücut Geliştirme - Temmuz 4, 2019 3:37 am A A

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar karşısında hastalığı daha kolay atlatabilmek için mutlaka spora devam etmelisiniz. Hasta olduğunuz zaman saldıran virüslerle ve toksinlerle başa çıkmak için vücudunuzda antibadiler üretilir. Çalışmak kendinizi daha iyi ve sorumlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Birkaç aydır vücut geliştirme çalışıyorsunuz. Her şey çok iyi gidiyor. Kaslarınız büyüyor. Kaldırdığınız ağırlıklar sürekli artıyor ve vücudunuz çok daha güzel bir hale geliyor.

Derken bir anda hasta oluyorsunuz. Ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Çalışsam mı yoksa hastalığım geçene kadar dinlensem mi?

Tabi ki hastalık kavramı çok geniş bir kavram. Hastalığınız nedir? Soğuk algınlığı? Bronşit? Grip? Akciğer kanseri? Sarılık? Hepatit? Ebola? AIDS? Son evre Pankreas kanseri? Eliphantisis? Zenofobi? Homofobi?

Bu yazıda bütün hastalıkları ele almam imkansız ve zaten yukarıdaki hastalıkların çoğunda önce doktorunuza danışmanız daha iyi olacaktır.

O yüzden sadece soğuk algınlığı ve gribi ele alacağım. Çünkü en sık görülen hastalıklar bunlar.

Aslında soğuk algınlığı ve grip farklı hastalıklar.

Gribe, Influenza A veya Influenza B isimli virüsler neden olur. Soğuk algınlığına ise coronavirus and rhinovirus virüsleri neden olur.

Soğuk Algınlığında Spor Yapmak

Eğer hastalığınız sadece soğuk algınlığıysa mutlaka çalışmalarınıza devam etmelisiniz. Bunun için 3 neden sayabilirim:

 • Hastalığı daha çabuk atlatırsınız. Ünlü kuvvet antrenörü Bill Star’a göre “çalışmak vücuttaki faydalı besinlerin tüm hücrelere ulaşmasını ve toksinlerin dışarı atılmasını” hızlandırır. Böylece daha hızlı iyileşirsiniz.
 • Hastayken daha kuvvetli olursunuz. İnanması zor geliyor ama gerçek kesinlikle böyle. Hasta olduğunuz zaman saldıran virüslerle ve toksinlerle başa çıkmak için vücudunuzda antibadiler üretilir. Bu antibadiler aynı zamanda kuvvetinizi de artırır. Bu özellikle de hastalığın erken dönemlerinde etkilidir. O yüzden hastayken vücudunuz daha kuvvetlidir ve daha fazla ağırlık kaldırabilirsiniz.
 • Ben hastayım diye bütün gün yatmak size hiçbir fayda sağlamaz. İyi bir çalışma yapmasanız bile en azından çalışmak kendinizi daha iyi ve sorumlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Ama yine de dikkat etmeniz gereken şeyler var.

Hastayken daha kuvvetli olsanız da çalışma hacmini biraz daha düşük tutmanız gerekir. Mesela normalde 3 set ve 8 tekrar çalışıyorsanız hastalığınız boyunca 1 set çalışın.

Eğer split program uyguluyorsanız bunun yerine hastalığınız boyunca birkaç temel hareket seçerek onları yapın. Mesela Stronglifts 5X5 programını 3X5 olarak yapabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta da failure’a kadar çalışmamak.

Gripken Spor Yapmak 

Eğer ateş, yorgunluk, bitkinlik, vücutta ağrı gibi ciddi grip belirtileriniz varsa hiç spor yapmamanız çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Grip, soğuk algınlığına göre çok daha ağırdır. Bu nedenle gripken ağırlık çalışmak bağışıklık sistemnizi daha da yoracaktır.

Vücut geliştirme çalışmak kas yapmamızı sağlasa da aslında katabolik (kas yıkıcı) bir aktivite ve vücut katabolik durumdan çıkıp anabolik duruma geçmek için sağlıklı ve güçlü olmak zorundadır.

Eğer gripseniz zaten katabolik bir haldesiniz demektir ve ağırlık çalışmak sadece bunu daha da fazlalaştıracaktır.

Bu nedenle eğer gripseniz çalışmayın.

Hiç kimse hasta olmak istemez. Ama eğer hasta olursanız ne yapmanız ve nasıl çalışmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Çünkü yapacağınız bir yanlış sakatlanmanıza veya hastalığınızın artmasına neden olabilir.

Bu haber 272 kez okundu.
Vücut Geliştirme - 3:37 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  Mükemmel Karın Kasları İçin İdeal Karın Antrenmanı
  Sporla uğraşan veya uğraşmayan herkesin kuşkusuz isteğidir karın kasları. Kadın olsun erkek olsun mutlaka herkes kendine ait karın kaslarının olmasını ister. Karın kasları erkeklerde daha belirgin ve parçalı olmasının yanı sıra, kadınlarda kas yapısına bağlı olarak bu görüntü çizgiden ve hafif belirtiden ibarettir. Tabi ki bu anlatmaya çalıştığımız konu tamamen genetik ve kişiden kişiye farklılık […]
 • 02
  Russian Twist Egzersizi
  Herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan yalnızca bedeninizle gerçekleştireceğiniz veya tamamen isteğe bağlı olarak elinize hafif bir top alarak uygulayabileceğiniz external oblique, internal oblique, rectus abdominis ve iliopsoas kaslarınızın çalışmasını sağlayan bir egzersiz öneriyoruz. Çalışan kaslarınız, gövdenizin eğilme ve bükülme egzersizlerinde kolaylık sağlarken;  omurganın hareket esnasındaki yükünü hafifletme görevini üstlenir. Karın ve yan bölgelerinizden şikayeti olanlar […]
 • 03
  Scapular Adduction (Retraction) Egzersizi
  Scapular Adduction için ihtiyacın olan tek şey, vücut ağırlığın… Sırt ve bel ağrılarını geçirmek, omurganın sağlığını korumak adına müthiş bir egzersiz… Bu egzersizi spor aktivitene dahil ederek bölgesel çalışma uygulayabilme şansı elde edersin. Dik duruşumuz omurga yapımız için oldukça önem taşıyor. Çoğunuz gün içersinide ne kadar doğru bir duruş sergiliyo ve oturuş bozukluğunu tamamen ortadan kaldırıyoruz? […]
 • 04
  Pilateste Makas (Scissor Kick) Egzersizi
  Tüm vücudunuzu aynı anda çalıştırabileceğiniz ve daha çok karın bölgenizde daha yoğun hissedeceğiniz bir egzersizden bahsedeceğiz. Karın bölgenize odaklanın ve kaslarınızın nasıl çalıştığını hissedin. Şimdi egzersizin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi verelim… Egzersizin yapılışı Matınızın üzerine sırt üstü beliniz yere tam olarak temas edecek şekilde uzanın. Her egzersizde olduğu gibi bu egzersizde de  karnınız içeride […]
 • 05
  Daha Etkili Şınav Egzersizi İçin Pilates Topunu Kullanma
  Üst gövdemizin çalışması ve hareket kabiliyetimizin artması için sınav egzersizi oldukça etkilidir. Fakat; çoğu zaman yaptığımız egzersizleri biraz daha zorlaştırmamız gerekebilir. Daha etkili sonuç almak için egzersizi gücümüzün yettiği kadarıyla zorlaştırmak egzersizi 20 dk yapmakla 10 dk yapmak arasındaki farkı yok eder. Tabi elbetteki öncesine esneme egzersizini uygulamak şartıyla. Şimdi egzersizin yapılışına şöyle bir göz […]