23° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.72

Hastalığı Atlatmak İçin Vücut Geliştirme Çalışmak

Vücut Geliştirme - Temmuz 4, 2019 3:37 am A A

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar karşısında hastalığı daha kolay atlatabilmek için mutlaka spora devam etmelisiniz. Hasta olduğunuz zaman saldıran virüslerle ve toksinlerle başa çıkmak için vücudunuzda antibadiler üretilir. Çalışmak kendinizi daha iyi ve sorumlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Birkaç aydır vücut geliştirme çalışıyorsunuz. Her şey çok iyi gidiyor. Kaslarınız büyüyor. Kaldırdığınız ağırlıklar sürekli artıyor ve vücudunuz çok daha güzel bir hale geliyor.

Derken bir anda hasta oluyorsunuz. Ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Çalışsam mı yoksa hastalığım geçene kadar dinlensem mi?

Tabi ki hastalık kavramı çok geniş bir kavram. Hastalığınız nedir? Soğuk algınlığı? Bronşit? Grip? Akciğer kanseri? Sarılık? Hepatit? Ebola? AIDS? Son evre Pankreas kanseri? Eliphantisis? Zenofobi? Homofobi?

Bu yazıda bütün hastalıkları ele almam imkansız ve zaten yukarıdaki hastalıkların çoğunda önce doktorunuza danışmanız daha iyi olacaktır.

O yüzden sadece soğuk algınlığı ve gribi ele alacağım. Çünkü en sık görülen hastalıklar bunlar.

Aslında soğuk algınlığı ve grip farklı hastalıklar.

Gribe, Influenza A veya Influenza B isimli virüsler neden olur. Soğuk algınlığına ise coronavirus and rhinovirus virüsleri neden olur.

Soğuk Algınlığında Spor Yapmak

Eğer hastalığınız sadece soğuk algınlığıysa mutlaka çalışmalarınıza devam etmelisiniz. Bunun için 3 neden sayabilirim:

 • Hastalığı daha çabuk atlatırsınız. Ünlü kuvvet antrenörü Bill Star’a göre “çalışmak vücuttaki faydalı besinlerin tüm hücrelere ulaşmasını ve toksinlerin dışarı atılmasını” hızlandırır. Böylece daha hızlı iyileşirsiniz.
 • Hastayken daha kuvvetli olursunuz. İnanması zor geliyor ama gerçek kesinlikle böyle. Hasta olduğunuz zaman saldıran virüslerle ve toksinlerle başa çıkmak için vücudunuzda antibadiler üretilir. Bu antibadiler aynı zamanda kuvvetinizi de artırır. Bu özellikle de hastalığın erken dönemlerinde etkilidir. O yüzden hastayken vücudunuz daha kuvvetlidir ve daha fazla ağırlık kaldırabilirsiniz.
 • Ben hastayım diye bütün gün yatmak size hiçbir fayda sağlamaz. İyi bir çalışma yapmasanız bile en azından çalışmak kendinizi daha iyi ve sorumlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Ama yine de dikkat etmeniz gereken şeyler var.

Hastayken daha kuvvetli olsanız da çalışma hacmini biraz daha düşük tutmanız gerekir. Mesela normalde 3 set ve 8 tekrar çalışıyorsanız hastalığınız boyunca 1 set çalışın.

Eğer split program uyguluyorsanız bunun yerine hastalığınız boyunca birkaç temel hareket seçerek onları yapın. Mesela Stronglifts 5X5 programını 3X5 olarak yapabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta da failure’a kadar çalışmamak.

Gripken Spor Yapmak 

Eğer ateş, yorgunluk, bitkinlik, vücutta ağrı gibi ciddi grip belirtileriniz varsa hiç spor yapmamanız çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Grip, soğuk algınlığına göre çok daha ağırdır. Bu nedenle gripken ağırlık çalışmak bağışıklık sistemnizi daha da yoracaktır.

Vücut geliştirme çalışmak kas yapmamızı sağlasa da aslında katabolik (kas yıkıcı) bir aktivite ve vücut katabolik durumdan çıkıp anabolik duruma geçmek için sağlıklı ve güçlü olmak zorundadır.

Eğer gripseniz zaten katabolik bir haldesiniz demektir ve ağırlık çalışmak sadece bunu daha da fazlalaştıracaktır.

Bu nedenle eğer gripseniz çalışmayın.

Hiç kimse hasta olmak istemez. Ama eğer hasta olursanız ne yapmanız ve nasıl çalışmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Çünkü yapacağınız bir yanlış sakatlanmanıza veya hastalığınızın artmasına neden olabilir.

Vücut Geliştirme - 3:37 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  Serbest Ağırlık mı, Vücut Ağırlığı mı, yoksa makine mi?
  En basit haliyle, vücut geliştirme hareketleri yapılışlarına ve kullanılan ekipmana göre 3 farklı kategoride bulunuyor. Bunlar; Serbest ağırlıkla yapılan hareketler, Vücut ağırlığıyla yapılan hareketler, Makinelerle yapılan hareketler.Kim ne derse desin, bu 3 hareket grubunun hepsini amacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. En basit haliyle, vücut geliştirme hareketleri yapılışlarına ve kullanılan ekipmana göre 3 farklı kategoride bulunuyor. Bunlar: Serbest ağırlıkla yapılan hareketler Vücut […]
 • 02
  Drop Sets Nedir? Drop Sets Nasıl Yapılır?
  Drop sets, yaptığınız hareketin son setinin son tekrarından sonra bir miktar ağırlık azaltıp birkaç tekrar daha yapma prensibidir. Drop sets ilk kez 1947 yılında Body Culture dergisinin editörü Henry Atkins tarafından kullanıldı ve sonradan popüler hale geldi. Drop sets, aynen Forced Reps gibi çalışmanıza büyük bir şiddet katar ve kas gelişimini hızlandırır. Bu nedenle vücutçular tarafından çok […]
 • 03
  Amino Asit Nedir? Ne işe yarar? Nasıl Kullanılır?
  Amino asitler yaşamın yapı taşı olan proteinlerdir. Proteinli bir gıda tükettiğimiz zaman vücut proteini sindirerek amino asitlere ayrıştırır. Bunun sonucunda bu amino asitleri tekrar binlerce türlü protein üretmek için kullanır. Bu proteinler kaslarınızın, dokularınızın, organlarınızın gelişimine katkı sağlar. Kompleks amino asit supplementleri tek veya birkaç amino asit içeren supplementlerin aksine hemen hemen tüm amino asitleri […]
 • 04
  Testosteron Nedir? Testosteronu Doğal Yollarla Arttırma Yöntemleri
  Spor yapanların bir çoğu testosteronun ne olduğunu, ne kadar önemli olduğunu bilir. Yağ ve kas metabolizmasında önemli bir rol oynayan bu hormonun, sağlıklı bir yaşam için ideal seviyede olması gerekir. Bir çok insanın testosteron eksikliği yaşadığı günümüzde doğal yollarla da testosteron hormonu kazanılabilir. Eğer vücut geliştirme çalışıyorsanız veya genel olarak sağlık konularıyla ilgiliyseniz mutlaka testosteron […]
 • 05
  Vücutta Testosteronu Artıran 5 Temel Gıda
  Testosteron vücut içerisinde büyük bir hayati rol oynayan erkeklik cinsiyet hormonu. Spor yapanlar için gün içerisinde bazı gıdalarda testosteron hormonunu artıran yiyecekler yemeliyiz. Kuvvet ve performans için gerekli olan testosteronu sağlamak için bu gıdaları mutlaka almalısınız. Testosterone vücut içinde pek çok hayati rol oynayan en temel erkek cinsiyet hormonu. Testosteron cinsel istek, saldırganlık, kuvvet, atletik […]