23° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.72

Dambıl Kullanmanın Üstünlükleri

Vücut Geliştirme - Temmuz 11, 2019 5:50 am A A

Dambıllar kuvvet çalışması veya vücut geliştirme için kullanılan en önemli silahların başında gelir. Dambıllar ile pek çok farklı hareketi gerçekleştirebilir hareketler arasında daha esnek geçişler veya kas bölgelerini geliştirmeye daha fazla ağırlık verebilirsiniz. Dambılın diğer ekipmanlara göre daha fazla üstünlüğü var.

Vücut geliştirme veya kuvvet çalışırken dambıl mutlaka kullanmanız gereken çok önemli bir silah.

Dambıl pek çok farklı hareketi yapmanıza izin veriyor ve aslında barbella göre bir sürü de avantajı var.

Sadece dambıllarla çalışarak çok ciddi kas ve kuvvet kazanımları elde edebilirsiniz.

Aslına bakarsanız vücut geliştirme çalışıyorsanız dambıl çalışması mutlaka programınızda yer almalı.

Dambıl ile çalışmanın avantajları aşağıdaki gibi:

1) Stabilize edici kasları daha fazla çalıştırır

Bir araştırmada Barbell Bench Press, Smith Makinesi Bench Press ve Dambıl Bench Press yaparken göğüs, triceps ve biceps kaslarının aktiviesi EMG yoluyla ölçüldü. Dambıl ve Barbell Bench Press göğüs ve tricepsleri aynı oranda çalıştırırken, Dambıl Bench Press bicepsleri çok daha fazla çalıştırıyordu.

Çünkü dambılla çalışırken stabilize edici kaslarınız ağırlığı dengede tutmak için çok daha fazla yük altına girer.

2) Uzuvlar arasındaki güç dengesizliklerini belirleyip yok etmenize yardımcı olur

Dambıllar sayesinde uzuvlarınız ayrı ayrı çalışır. Mesela kollarınızdan biri, diğerine göre daha zayıfsa çalışırken bunu kolayca anlarsınız. Oysa barla çalışıyorsanız, zayıf olan kolunuzu fark edemeyebilirsiniz. Ağırlığın büyük bir kısmını güçlü olan kolunuz kaldırabilir.

Böylece dambıl çalışması kol veya bacaklarınız arasındaki güç dengesizliklerini ortaya çıkarıp yok edebilmenizi sağlar.

3) Dambılla çalışmak daha güvenlidir

Eğer dambılla squat veya bench press yapıyorsanız ve ağırlığı kaldıramazsanız kolayca dambılları yere bırakabilirsiniz. Oysa hareketi barla yapıyorsanız kurtulmanız çok daha zor olur.

4) Dambıl daha fazla hareket menziline olanak tanır

Bir kasa kuvvet veya kas yapımı için yüklenmenin en iyi yollarından biri, kası çalıştıran hareketin menzilini artırmaktır. Ve dambıl, bara göre çok daha fazla hareket menziline imkan sağlar.

Mesela barla row yaparken, bar vücudunuza temas ettiği an tekrarı bitirmek zorunda kalırsınız. Oysa dambılla row yaparken barı kolunuz izin verdiği ölçüde çekebilirsiniz. Dambılla Bench Press yaparken kolunuzu diğer göğsünüze çok daha fazla yaklaştırabilirsiniz ve bu da hareketten aldığınız verimi artırır.

5) Dambılla çalışmak eklemleriniz için daha sağlıklıdır ve sakatlık riskini azaltır

Barla çalışırken kolunuz, omuzunuz ve dirseğiniz sabit bir pozisyondadır ve sabit bir hizada ilerler. Buna karşılık, dambılla çalışırken kolunuz serbest olduğu için hareketi daha doğal bir pozisyonda ve doğal hizada kaldırırsınız.

Bu nedenle dambılla çalışmak eklemler, omuz ve dirsek üzerindeki baskıyı biraz olsun azaltır. Hareketi serbestçe yaptığınız için sakatlığınız olan bir bölgeye en az yük olacak şekilde kolunuzu kaldırabilirsiniz.

Mesela bicepsleriniz için Barbell Curl yerine Dumbell Curl yapmak hem dirsekleriniz hem de bilekleriniz için çok daha sağlıklı olacaktır.

6) Dambıl evde çalışanlar için idealdir çünkü az yer kaplar ve ucuzdur

Dambılla çalışmanın avantajı, tek kolunuzla daha hafif çalışmanız gerektiği için daha az ağırlığa ihtiyacınız olmasıdır. Böylece  daha az ağırlık satın almanız gerekir.

Bunun yanı sıra daha az ağırlığı saklamak için daha az alana ihtiyacınız olur. Üstelik dambıllar, barbell gibi uzun olmadığı için her yere sığabilir.

Ayrıca tatile çıktığınız zaman yanınızda taşımanız da kolay olur.

Vücut Geliştirme - 5:50 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  Serbest Ağırlık mı, Vücut Ağırlığı mı, yoksa makine mi?
  En basit haliyle, vücut geliştirme hareketleri yapılışlarına ve kullanılan ekipmana göre 3 farklı kategoride bulunuyor. Bunlar; Serbest ağırlıkla yapılan hareketler, Vücut ağırlığıyla yapılan hareketler, Makinelerle yapılan hareketler.Kim ne derse desin, bu 3 hareket grubunun hepsini amacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. En basit haliyle, vücut geliştirme hareketleri yapılışlarına ve kullanılan ekipmana göre 3 farklı kategoride bulunuyor. Bunlar: Serbest ağırlıkla yapılan hareketler Vücut […]
 • 02
  Drop Sets Nedir? Drop Sets Nasıl Yapılır?
  Drop sets, yaptığınız hareketin son setinin son tekrarından sonra bir miktar ağırlık azaltıp birkaç tekrar daha yapma prensibidir. Drop sets ilk kez 1947 yılında Body Culture dergisinin editörü Henry Atkins tarafından kullanıldı ve sonradan popüler hale geldi. Drop sets, aynen Forced Reps gibi çalışmanıza büyük bir şiddet katar ve kas gelişimini hızlandırır. Bu nedenle vücutçular tarafından çok […]
 • 03
  Amino Asit Nedir? Ne işe yarar? Nasıl Kullanılır?
  Amino asitler yaşamın yapı taşı olan proteinlerdir. Proteinli bir gıda tükettiğimiz zaman vücut proteini sindirerek amino asitlere ayrıştırır. Bunun sonucunda bu amino asitleri tekrar binlerce türlü protein üretmek için kullanır. Bu proteinler kaslarınızın, dokularınızın, organlarınızın gelişimine katkı sağlar. Kompleks amino asit supplementleri tek veya birkaç amino asit içeren supplementlerin aksine hemen hemen tüm amino asitleri […]
 • 04
  Testosteron Nedir? Testosteronu Doğal Yollarla Arttırma Yöntemleri
  Spor yapanların bir çoğu testosteronun ne olduğunu, ne kadar önemli olduğunu bilir. Yağ ve kas metabolizmasında önemli bir rol oynayan bu hormonun, sağlıklı bir yaşam için ideal seviyede olması gerekir. Bir çok insanın testosteron eksikliği yaşadığı günümüzde doğal yollarla da testosteron hormonu kazanılabilir. Eğer vücut geliştirme çalışıyorsanız veya genel olarak sağlık konularıyla ilgiliyseniz mutlaka testosteron […]
 • 05
  Vücutta Testosteronu Artıran 5 Temel Gıda
  Testosteron vücut içerisinde büyük bir hayati rol oynayan erkeklik cinsiyet hormonu. Spor yapanlar için gün içerisinde bazı gıdalarda testosteron hormonunu artıran yiyecekler yemeliyiz. Kuvvet ve performans için gerekli olan testosteronu sağlamak için bu gıdaları mutlaka almalısınız. Testosterone vücut içinde pek çok hayati rol oynayan en temel erkek cinsiyet hormonu. Testosteron cinsel istek, saldırganlık, kuvvet, atletik […]