17° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Baklava Karın Kaslarını Çıkarmak İçin Ne Kadar Zaman Gerekli?

Karın kasları bir sporcunun fiziğine yansıyan en dikkat çekici kaslardan biridir. Vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişilerin en çok merak ve dikkat ettiği konulardan biri de karın kaslarını kısa sürede nasıl çıkartabileceğidir. Vücut geliştirme sporunda farklı bir görselliği ve fit bir görüntü yansıtan baklava şekilleri günümüzde oldukça popüler şekilde adından söz ettirmektedir. Güzel ve hoş bir […]
Vücut Geliştirme - Temmuz 10, 2019 7:20 am A A

Karın kasları bir sporcunun fiziğine yansıyan en dikkat çekici kaslardan biridir. Vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişilerin en çok merak ve dikkat ettiği konulardan biri de karın kaslarını kısa sürede nasıl çıkartabileceğidir. Vücut geliştirme sporunda farklı bir görselliği ve fit bir görüntü yansıtan baklava şekilleri günümüzde oldukça popüler şekilde adından söz ettirmektedir.

Güzel ve hoş bir görüntü sağlayan bu baklava karın kaslarını çıkartmak isteyen sporcuların ilk sorusu ise ne kadar zaman sonra bu karın kaslarına kavuşacağı ve karın kaslarının belirginleşme sürecinin ne kadar olduğudur.

Vücut geliştirme ve karın egzersizleri sonucunda henüz ortaya çıkmayan ve kendini göstermeyen karın kasları, üzerinde  bulunan yağ tabakasının tamamıyla erimemesinden kaynaklanmaktadır.

Vücutta yer alan karın kaslarının ortaya çıkması ve  belirginleşebilmesi için kas üzerindeki yağ katmanının vücuttan spor, kardiyo ve karın egzersizleriyle vücuttan karın bölgesinden atılması gerekmektedir.

Karın kaslarını ortaya çıkarabilmek için mevcut yağ tabakasından kurtulmak adına, düzenli olarak “mekik” hareketinin uygulanmasının yanında “crunch” hareketi de dizlerin karna çekilmesi suretiyle uygulanabilir. Yapılan en büyük yanlışlardan biri de belirli bir bölüme yoğunlaşarak, yapılan çalışmalarla o bölgedeki yağların eritileceğidir. Bölgesel olarak yağ eritme kavramından uzaklaşarak, düzenle bir egzersiz sistemiyle vücudun her bölgesindeki çalışmaların ayrı ayrı uygulanması gerekir. Bölgesel çalışma yanlızca kas gelişimine katkıda bulunabilir fakat, yağların erimesine yada baklava görünümlü karın kaslarının (sixpack) oluşumuna katkı sağlamaz.

Vücuttaki fazla yağların erimesi için en güçlü çalışma sistemi, yapılan egzersizlerin yanında diyet yapmaktır. Uygulanan diyet akabinde elde edilen %10 yağ oranı ile karın kasları ortaya çıkmaya başlayacaktır. Yağ oranı %15 olan bir kişide, süreci kısaltarak 2 ay gibi bir zaman içerisinde karın kaslarının ortaya çıkması, uygulanan diyetle sağlanabilmektedir.

Baklava Karın Kaslarını (Six-Pack) Çıkarabilmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Karın kaslarını ortaya çıkarabilmek için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de hızlı kilo vermenin sağlıklı bir yöntem olmadığıdır. Hareketle birlikte bu sürecin sağlıklı bir şekilde zamana yayılması kas kaybının yaşanmaması için son derece önemlidir.

Hızlı kilo vermenin olumsuz yanlarından birisi de yağ yakma ile birlikte önemli bir oranda kas kaybının yaşanmasıdır. Bu nedenle sağlıklı olarak en uygun kilo verme oranı haftada 500 gr ila 1 kg arasındadır. Yapılan diyetlerden sağlanan ufak kalori açığı ile kas kaybetmeden sağlık bir şekilde yağ yakımı sağlanabilir.

Sağlıklı bir şekilde kas kaybetmeden yağ eritmek için;

–  Düzenli beslenme programı uygulayarak, yüksek proteinli besinlerin alınmasına dikkat edilmelidir.

– Günlük olarak %10 ila %20 arasında alınan kalori miktarı azaltılmalıdır.

– Vücuda alınan gıdalara dikkat edilmeli, besin değeri yüksek olan gıdalar tercih edilmelidir.

– Protein içerikli gıdalar haricinde sebze ve yumurta dışında, kırmızı et ve beyaz et tüketimi sağlanmalıdır.

– Uygulanan diyetin dışında günde 30 dk kardiyo egzersizleri ile mutlaka haftada en az 2 kez dambıl ağırlık çalışması yapılmalıdır.

Mucize rutinlere veya ürünlere gerek duymadan da güçlü karın kaslarına sahip olabilmek mümkündür. Bunun için az yemek yemeli ve düzenli olarak sporu yaşamın bir parçası olarak uygulamak gerekir. Fazla zayıf bir yapınız varsa kas yapmayı düşünebilir, kas yapma sürecinde de buna paralel olarak, hafif olarak yağlanmalar yaşayabilirsiniz. Kas yapımı oluştuktan sonra, bu yağlardan egzersizlerle kurtulmanız mümkündür.

Bu haber 795 kez okundu.
Vücut Geliştirme - 7:20 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  Mükemmel Karın Kasları İçin İdeal Karın Antrenmanı
  Sporla uğraşan veya uğraşmayan herkesin kuşkusuz isteğidir karın kasları. Kadın olsun erkek olsun mutlaka herkes kendine ait karın kaslarının olmasını ister. Karın kasları erkeklerde daha belirgin ve parçalı olmasının yanı sıra, kadınlarda kas yapısına bağlı olarak bu görüntü çizgiden ve hafif belirtiden ibarettir. Tabi ki bu anlatmaya çalıştığımız konu tamamen genetik ve kişiden kişiye farklılık […]
 • 02
  Russian Twist Egzersizi
  Herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan yalnızca bedeninizle gerçekleştireceğiniz veya tamamen isteğe bağlı olarak elinize hafif bir top alarak uygulayabileceğiniz external oblique, internal oblique, rectus abdominis ve iliopsoas kaslarınızın çalışmasını sağlayan bir egzersiz öneriyoruz. Çalışan kaslarınız, gövdenizin eğilme ve bükülme egzersizlerinde kolaylık sağlarken;  omurganın hareket esnasındaki yükünü hafifletme görevini üstlenir. Karın ve yan bölgelerinizden şikayeti olanlar […]
 • 03
  Scapular Adduction (Retraction) Egzersizi
  Scapular Adduction için ihtiyacın olan tek şey, vücut ağırlığın… Sırt ve bel ağrılarını geçirmek, omurganın sağlığını korumak adına müthiş bir egzersiz… Bu egzersizi spor aktivitene dahil ederek bölgesel çalışma uygulayabilme şansı elde edersin. Dik duruşumuz omurga yapımız için oldukça önem taşıyor. Çoğunuz gün içersinide ne kadar doğru bir duruş sergiliyo ve oturuş bozukluğunu tamamen ortadan kaldırıyoruz? […]
 • 04
  Pilateste Makas (Scissor Kick) Egzersizi
  Tüm vücudunuzu aynı anda çalıştırabileceğiniz ve daha çok karın bölgenizde daha yoğun hissedeceğiniz bir egzersizden bahsedeceğiz. Karın bölgenize odaklanın ve kaslarınızın nasıl çalıştığını hissedin. Şimdi egzersizin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi verelim… Egzersizin yapılışı Matınızın üzerine sırt üstü beliniz yere tam olarak temas edecek şekilde uzanın. Her egzersizde olduğu gibi bu egzersizde de  karnınız içeride […]
 • 05
  Daha Etkili Şınav Egzersizi İçin Pilates Topunu Kullanma
  Üst gövdemizin çalışması ve hareket kabiliyetimizin artması için sınav egzersizi oldukça etkilidir. Fakat; çoğu zaman yaptığımız egzersizleri biraz daha zorlaştırmamız gerekebilir. Daha etkili sonuç almak için egzersizi gücümüzün yettiği kadarıyla zorlaştırmak egzersizi 20 dk yapmakla 10 dk yapmak arasındaki farkı yok eder. Tabi elbetteki öncesine esneme egzersizini uygulamak şartıyla. Şimdi egzersizin yapılışına şöyle bir göz […]