24° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.72

Baklava Karın Kaslarını Çıkarmak İçin Ne Kadar Zaman Gerekli?

Vücut Geliştirme - Temmuz 10, 2019 7:20 am A A

Karın kasları bir sporcunun fiziğine yansıyan en dikkat çekici kaslardan biridir. Vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişilerin en çok merak ve dikkat ettiği konulardan biri de karın kaslarını kısa sürede nasıl çıkartabileceğidir. Vücut geliştirme sporunda farklı bir görselliği ve fit bir görüntü yansıtan baklava şekilleri günümüzde oldukça popüler şekilde adından söz ettirmektedir.

Güzel ve hoş bir görüntü sağlayan bu baklava karın kaslarını çıkartmak isteyen sporcuların ilk sorusu ise ne kadar zaman sonra bu karın kaslarına kavuşacağı ve karın kaslarının belirginleşme sürecinin ne kadar olduğudur.

Vücut geliştirme ve karın egzersizleri sonucunda henüz ortaya çıkmayan ve kendini göstermeyen karın kasları, üzerinde  bulunan yağ tabakasının tamamıyla erimemesinden kaynaklanmaktadır.

Vücutta yer alan karın kaslarının ortaya çıkması ve  belirginleşebilmesi için kas üzerindeki yağ katmanının vücuttan spor, kardiyo ve karın egzersizleriyle vücuttan karın bölgesinden atılması gerekmektedir.

Karın kaslarını ortaya çıkarabilmek için mevcut yağ tabakasından kurtulmak adına, düzenli olarak “mekik” hareketinin uygulanmasının yanında “crunch” hareketi de dizlerin karna çekilmesi suretiyle uygulanabilir. Yapılan en büyük yanlışlardan biri de belirli bir bölüme yoğunlaşarak, yapılan çalışmalarla o bölgedeki yağların eritileceğidir. Bölgesel olarak yağ eritme kavramından uzaklaşarak, düzenle bir egzersiz sistemiyle vücudun her bölgesindeki çalışmaların ayrı ayrı uygulanması gerekir. Bölgesel çalışma yanlızca kas gelişimine katkıda bulunabilir fakat, yağların erimesine yada baklava görünümlü karın kaslarının (sixpack) oluşumuna katkı sağlamaz.

Vücuttaki fazla yağların erimesi için en güçlü çalışma sistemi, yapılan egzersizlerin yanında diyet yapmaktır. Uygulanan diyet akabinde elde edilen %10 yağ oranı ile karın kasları ortaya çıkmaya başlayacaktır. Yağ oranı %15 olan bir kişide, süreci kısaltarak 2 ay gibi bir zaman içerisinde karın kaslarının ortaya çıkması, uygulanan diyetle sağlanabilmektedir.

Baklava Karın Kaslarını (Six-Pack) Çıkarabilmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Karın kaslarını ortaya çıkarabilmek için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de hızlı kilo vermenin sağlıklı bir yöntem olmadığıdır. Hareketle birlikte bu sürecin sağlıklı bir şekilde zamana yayılması kas kaybının yaşanmaması için son derece önemlidir.

Hızlı kilo vermenin olumsuz yanlarından birisi de yağ yakma ile birlikte önemli bir oranda kas kaybının yaşanmasıdır. Bu nedenle sağlıklı olarak en uygun kilo verme oranı haftada 500 gr ila 1 kg arasındadır. Yapılan diyetlerden sağlanan ufak kalori açığı ile kas kaybetmeden sağlık bir şekilde yağ yakımı sağlanabilir.

Sağlıklı bir şekilde kas kaybetmeden yağ eritmek için;

–  Düzenli beslenme programı uygulayarak, yüksek proteinli besinlerin alınmasına dikkat edilmelidir.

– Günlük olarak %10 ila %20 arasında alınan kalori miktarı azaltılmalıdır.

– Vücuda alınan gıdalara dikkat edilmeli, besin değeri yüksek olan gıdalar tercih edilmelidir.

– Protein içerikli gıdalar haricinde sebze ve yumurta dışında, kırmızı et ve beyaz et tüketimi sağlanmalıdır.

– Uygulanan diyetin dışında günde 30 dk kardiyo egzersizleri ile mutlaka haftada en az 2 kez dambıl ağırlık çalışması yapılmalıdır.

Mucize rutinlere veya ürünlere gerek duymadan da güçlü karın kaslarına sahip olabilmek mümkündür. Bunun için az yemek yemeli ve düzenli olarak sporu yaşamın bir parçası olarak uygulamak gerekir. Fazla zayıf bir yapınız varsa kas yapmayı düşünebilir, kas yapma sürecinde de buna paralel olarak, hafif olarak yağlanmalar yaşayabilirsiniz. Kas yapımı oluştuktan sonra, bu yağlardan egzersizlerle kurtulmanız mümkündür.

Vücut Geliştirme - 7:20 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  Serbest Ağırlık mı, Vücut Ağırlığı mı, yoksa makine mi?
  En basit haliyle, vücut geliştirme hareketleri yapılışlarına ve kullanılan ekipmana göre 3 farklı kategoride bulunuyor. Bunlar; Serbest ağırlıkla yapılan hareketler, Vücut ağırlığıyla yapılan hareketler, Makinelerle yapılan hareketler.Kim ne derse desin, bu 3 hareket grubunun hepsini amacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. En basit haliyle, vücut geliştirme hareketleri yapılışlarına ve kullanılan ekipmana göre 3 farklı kategoride bulunuyor. Bunlar: Serbest ağırlıkla yapılan hareketler Vücut […]
 • 02
  Drop Sets Nedir? Drop Sets Nasıl Yapılır?
  Drop sets, yaptığınız hareketin son setinin son tekrarından sonra bir miktar ağırlık azaltıp birkaç tekrar daha yapma prensibidir. Drop sets ilk kez 1947 yılında Body Culture dergisinin editörü Henry Atkins tarafından kullanıldı ve sonradan popüler hale geldi. Drop sets, aynen Forced Reps gibi çalışmanıza büyük bir şiddet katar ve kas gelişimini hızlandırır. Bu nedenle vücutçular tarafından çok […]
 • 03
  Amino Asit Nedir? Ne işe yarar? Nasıl Kullanılır?
  Amino asitler yaşamın yapı taşı olan proteinlerdir. Proteinli bir gıda tükettiğimiz zaman vücut proteini sindirerek amino asitlere ayrıştırır. Bunun sonucunda bu amino asitleri tekrar binlerce türlü protein üretmek için kullanır. Bu proteinler kaslarınızın, dokularınızın, organlarınızın gelişimine katkı sağlar. Kompleks amino asit supplementleri tek veya birkaç amino asit içeren supplementlerin aksine hemen hemen tüm amino asitleri […]
 • 04
  Testosteron Nedir? Testosteronu Doğal Yollarla Arttırma Yöntemleri
  Spor yapanların bir çoğu testosteronun ne olduğunu, ne kadar önemli olduğunu bilir. Yağ ve kas metabolizmasında önemli bir rol oynayan bu hormonun, sağlıklı bir yaşam için ideal seviyede olması gerekir. Bir çok insanın testosteron eksikliği yaşadığı günümüzde doğal yollarla da testosteron hormonu kazanılabilir. Eğer vücut geliştirme çalışıyorsanız veya genel olarak sağlık konularıyla ilgiliyseniz mutlaka testosteron […]
 • 05
  Vücutta Testosteronu Artıran 5 Temel Gıda
  Testosteron vücut içerisinde büyük bir hayati rol oynayan erkeklik cinsiyet hormonu. Spor yapanlar için gün içerisinde bazı gıdalarda testosteron hormonunu artıran yiyecekler yemeliyiz. Kuvvet ve performans için gerekli olan testosteronu sağlamak için bu gıdaları mutlaka almalısınız. Testosterone vücut içinde pek çok hayati rol oynayan en temel erkek cinsiyet hormonu. Testosteron cinsel istek, saldırganlık, kuvvet, atletik […]