17° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Akdeniz Diyeti

Akdeniz Diyeti isminden de anlaşılacağı gibi Akdeniz bölgesindeki beslenme biçimini kıstas alınarak hazırlanmış bir diyettir. Akdeniz ikliminde yaşayan insanların kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm oranlarının çok düşük olması çarpıcı  bir gerçektir. Sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğu günümüzde, insanların yediklerine ve içtiklerine dikkat etmemesi bir çok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Bu rahatsızlıkların başında da çağın hastalığı olarak […]
Beslenme ve Diyet - Haziran 21, 2019 1:41 pm A A

Akdeniz Diyeti isminden de anlaşılacağı gibi Akdeniz bölgesindeki beslenme biçimini kıstas alınarak hazırlanmış bir diyettir. Akdeniz ikliminde yaşayan insanların kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm oranlarının çok düşük olması çarpıcı  bir gerçektir.

Sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğu günümüzde, insanların yediklerine ve içtiklerine dikkat etmemesi bir çok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Bu rahatsızlıkların başında da çağın hastalığı olarak bilinen stres geliyor.

Uzmanların son 30 yıl içerisinde yaptıkları araştırmalar neticesinde Akdeniz diyetinin insanlar için son derece faydalı bir beslenme şekli olduğu büyük bir netlik kazanmıştır.

Akdeniz diyetinin en büyük özellikleri arasında tamamen sebze ve yeşilliklerden oluşan beslenme şekli olduğu göze çarpıyor.

Akdeniz Diyeti Listesi

Akdeniz diyetinin en önemli özelliği bireyin metabolizmasını hızlandırmasıdır diyebiliriz. Metabolizmanın hızlanması demek, vücuttan yağ ve toksinin çabuk bir şekilde atılması anlamına geliyor. Aynı zamanda Akdeniz diyeti bir yandan sizi zayıflatırken, bir yandan da doğal ve dengeli beslenmenizi sağlıyor. Böylelikle kalp ve damar sağlığı riskiniz azalmış ve hatta ortadan kalkmış olacaktır.

KAHVALTI

5 adet zeytin.
2 dilimi geçmeyecek şekilde kepekli ekmek.
1 bardak yağsız light süt.
1 porsiyonu geçmeyecek şekilde mevsiminde yetişmiş organik meyve.

ÖĞLE

Yaklaşık 200 gramı geçmeyecek şekilde nohut yada kuru fasulye ve mevsiminde yetişmiş sebzelerle çok fazla pişirmeden hazırlayacağınız yemeklerden biri.
2 dilim kepek ekmeği.
Seçeceğiniz bir meyve yemekle arasında 15 dakika olmak kaydıyla.
1 kase yağsız light yoğurt.

AKŞAM

Yaklaşık 2 dilim çavdar ekmeği.
1 tabak sebze yemeği.
Dilediğiniz kadar salata

Akdeniz Diyetini Uygulayanlar

Akdeniz diyetini uygulayan çoğu kişi bu diyetle fazla kilolarından kurtuldu. Yaklaşık olarak 1 haftada 4 kilo verdirme özelliği bulunan bu diyete, kronik rahatsızlığı olanlar, hamile veya emzirme döneminde olan kişilerin mutlaka sağlık taramasından geçerek, diyetisyen kontrolünde başlamaları öneriliyor.

Akdeniz Diyeti için Tavsiyeler

Dr. Ender Saraç, Akdeniz diyetinin uygulamak isteyen kişilere aynı zamanda spor yapmalarını öneriyor.

Akdeniz Diyeti mevsim yeşilliklerinden oluşan bir diyet ancak kararında olmak koşuluyla, et, balık ve tavuk yenilebileceği belirtiliyor.

Hangi diyet olursa olsun mutlaka bir diyetisyenden yardım alınması gerekiyor.

Yanlış diyetler sonucu sağlığınızdan olmamak için, sosyal yaşantınıza ve vücut durumunuza göre hazırlanacak diyet programıyla daha sağlıklı kilolar verilebilir.

Bu haber 581 kez okundu.
Beslenme ve Diyet - 1:41 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  Mükemmel Karın Kasları İçin İdeal Karın Antrenmanı
  Sporla uğraşan veya uğraşmayan herkesin kuşkusuz isteğidir karın kasları. Kadın olsun erkek olsun mutlaka herkes kendine ait karın kaslarının olmasını ister. Karın kasları erkeklerde daha belirgin ve parçalı olmasının yanı sıra, kadınlarda kas yapısına bağlı olarak bu görüntü çizgiden ve hafif belirtiden ibarettir. Tabi ki bu anlatmaya çalıştığımız konu tamamen genetik ve kişiden kişiye farklılık […]
 • 02
  Russian Twist Egzersizi
  Herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan yalnızca bedeninizle gerçekleştireceğiniz veya tamamen isteğe bağlı olarak elinize hafif bir top alarak uygulayabileceğiniz external oblique, internal oblique, rectus abdominis ve iliopsoas kaslarınızın çalışmasını sağlayan bir egzersiz öneriyoruz. Çalışan kaslarınız, gövdenizin eğilme ve bükülme egzersizlerinde kolaylık sağlarken;  omurganın hareket esnasındaki yükünü hafifletme görevini üstlenir. Karın ve yan bölgelerinizden şikayeti olanlar […]
 • 03
  Scapular Adduction (Retraction) Egzersizi
  Scapular Adduction için ihtiyacın olan tek şey, vücut ağırlığın… Sırt ve bel ağrılarını geçirmek, omurganın sağlığını korumak adına müthiş bir egzersiz… Bu egzersizi spor aktivitene dahil ederek bölgesel çalışma uygulayabilme şansı elde edersin. Dik duruşumuz omurga yapımız için oldukça önem taşıyor. Çoğunuz gün içersinide ne kadar doğru bir duruş sergiliyo ve oturuş bozukluğunu tamamen ortadan kaldırıyoruz? […]
 • 04
  Pilateste Makas (Scissor Kick) Egzersizi
  Tüm vücudunuzu aynı anda çalıştırabileceğiniz ve daha çok karın bölgenizde daha yoğun hissedeceğiniz bir egzersizden bahsedeceğiz. Karın bölgenize odaklanın ve kaslarınızın nasıl çalıştığını hissedin. Şimdi egzersizin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi verelim… Egzersizin yapılışı Matınızın üzerine sırt üstü beliniz yere tam olarak temas edecek şekilde uzanın. Her egzersizde olduğu gibi bu egzersizde de  karnınız içeride […]
 • 05
  Daha Etkili Şınav Egzersizi İçin Pilates Topunu Kullanma
  Üst gövdemizin çalışması ve hareket kabiliyetimizin artması için sınav egzersizi oldukça etkilidir. Fakat; çoğu zaman yaptığımız egzersizleri biraz daha zorlaştırmamız gerekebilir. Daha etkili sonuç almak için egzersizi gücümüzün yettiği kadarıyla zorlaştırmak egzersizi 20 dk yapmakla 10 dk yapmak arasındaki farkı yok eder. Tabi elbetteki öncesine esneme egzersizini uygulamak şartıyla. Şimdi egzersizin yapılışına şöyle bir göz […]