23° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.72

Akdeniz Diyeti

Beslenme ve Diyet - Haziran 21, 2019 1:41 pm A A

Akdeniz Diyeti isminden de anlaşılacağı gibi Akdeniz bölgesindeki beslenme biçimini kıstas alınarak hazırlanmış bir diyettir. Akdeniz ikliminde yaşayan insanların kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm oranlarının çok düşük olması çarpıcı  bir gerçektir.

Sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğu günümüzde, insanların yediklerine ve içtiklerine dikkat etmemesi bir çok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Bu rahatsızlıkların başında da çağın hastalığı olarak bilinen stres geliyor.

Uzmanların son 30 yıl içerisinde yaptıkları araştırmalar neticesinde Akdeniz diyetinin insanlar için son derece faydalı bir beslenme şekli olduğu büyük bir netlik kazanmıştır.

Akdeniz diyetinin en büyük özellikleri arasında tamamen sebze ve yeşilliklerden oluşan beslenme şekli olduğu göze çarpıyor.

Akdeniz Diyeti Listesi

Akdeniz diyetinin en önemli özelliği bireyin metabolizmasını hızlandırmasıdır diyebiliriz. Metabolizmanın hızlanması demek, vücuttan yağ ve toksinin çabuk bir şekilde atılması anlamına geliyor. Aynı zamanda Akdeniz diyeti bir yandan sizi zayıflatırken, bir yandan da doğal ve dengeli beslenmenizi sağlıyor. Böylelikle kalp ve damar sağlığı riskiniz azalmış ve hatta ortadan kalkmış olacaktır.

KAHVALTI

5 adet zeytin.
2 dilimi geçmeyecek şekilde kepekli ekmek.
1 bardak yağsız light süt.
1 porsiyonu geçmeyecek şekilde mevsiminde yetişmiş organik meyve.

ÖĞLE

Yaklaşık 200 gramı geçmeyecek şekilde nohut yada kuru fasulye ve mevsiminde yetişmiş sebzelerle çok fazla pişirmeden hazırlayacağınız yemeklerden biri.
2 dilim kepek ekmeği.
Seçeceğiniz bir meyve yemekle arasında 15 dakika olmak kaydıyla.
1 kase yağsız light yoğurt.

AKŞAM

Yaklaşık 2 dilim çavdar ekmeği.
1 tabak sebze yemeği.
Dilediğiniz kadar salata

Akdeniz Diyetini Uygulayanlar

Akdeniz diyetini uygulayan çoğu kişi bu diyetle fazla kilolarından kurtuldu. Yaklaşık olarak 1 haftada 4 kilo verdirme özelliği bulunan bu diyete, kronik rahatsızlığı olanlar, hamile veya emzirme döneminde olan kişilerin mutlaka sağlık taramasından geçerek, diyetisyen kontrolünde başlamaları öneriliyor.

Akdeniz Diyeti için Tavsiyeler

Dr. Ender Saraç, Akdeniz diyetinin uygulamak isteyen kişilere aynı zamanda spor yapmalarını öneriyor.

Akdeniz Diyeti mevsim yeşilliklerinden oluşan bir diyet ancak kararında olmak koşuluyla, et, balık ve tavuk yenilebileceği belirtiliyor.

Hangi diyet olursa olsun mutlaka bir diyetisyenden yardım alınması gerekiyor.

Yanlış diyetler sonucu sağlığınızdan olmamak için, sosyal yaşantınıza ve vücut durumunuza göre hazırlanacak diyet programıyla daha sağlıklı kilolar verilebilir.

Beslenme ve Diyet - 1:41 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  Serbest Ağırlık mı, Vücut Ağırlığı mı, yoksa makine mi?
  En basit haliyle, vücut geliştirme hareketleri yapılışlarına ve kullanılan ekipmana göre 3 farklı kategoride bulunuyor. Bunlar; Serbest ağırlıkla yapılan hareketler, Vücut ağırlığıyla yapılan hareketler, Makinelerle yapılan hareketler.Kim ne derse desin, bu 3 hareket grubunun hepsini amacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. En basit haliyle, vücut geliştirme hareketleri yapılışlarına ve kullanılan ekipmana göre 3 farklı kategoride bulunuyor. Bunlar: Serbest ağırlıkla yapılan hareketler Vücut […]
 • 02
  Drop Sets Nedir? Drop Sets Nasıl Yapılır?
  Drop sets, yaptığınız hareketin son setinin son tekrarından sonra bir miktar ağırlık azaltıp birkaç tekrar daha yapma prensibidir. Drop sets ilk kez 1947 yılında Body Culture dergisinin editörü Henry Atkins tarafından kullanıldı ve sonradan popüler hale geldi. Drop sets, aynen Forced Reps gibi çalışmanıza büyük bir şiddet katar ve kas gelişimini hızlandırır. Bu nedenle vücutçular tarafından çok […]
 • 03
  Amino Asit Nedir? Ne işe yarar? Nasıl Kullanılır?
  Amino asitler yaşamın yapı taşı olan proteinlerdir. Proteinli bir gıda tükettiğimiz zaman vücut proteini sindirerek amino asitlere ayrıştırır. Bunun sonucunda bu amino asitleri tekrar binlerce türlü protein üretmek için kullanır. Bu proteinler kaslarınızın, dokularınızın, organlarınızın gelişimine katkı sağlar. Kompleks amino asit supplementleri tek veya birkaç amino asit içeren supplementlerin aksine hemen hemen tüm amino asitleri […]
 • 04
  Testosteron Nedir? Testosteronu Doğal Yollarla Arttırma Yöntemleri
  Spor yapanların bir çoğu testosteronun ne olduğunu, ne kadar önemli olduğunu bilir. Yağ ve kas metabolizmasında önemli bir rol oynayan bu hormonun, sağlıklı bir yaşam için ideal seviyede olması gerekir. Bir çok insanın testosteron eksikliği yaşadığı günümüzde doğal yollarla da testosteron hormonu kazanılabilir. Eğer vücut geliştirme çalışıyorsanız veya genel olarak sağlık konularıyla ilgiliyseniz mutlaka testosteron […]
 • 05
  Vücutta Testosteronu Artıran 5 Temel Gıda
  Testosteron vücut içerisinde büyük bir hayati rol oynayan erkeklik cinsiyet hormonu. Spor yapanlar için gün içerisinde bazı gıdalarda testosteron hormonunu artıran yiyecekler yemeliyiz. Kuvvet ve performans için gerekli olan testosteronu sağlamak için bu gıdaları mutlaka almalısınız. Testosterone vücut içinde pek çok hayati rol oynayan en temel erkek cinsiyet hormonu. Testosteron cinsel istek, saldırganlık, kuvvet, atletik […]