23° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.72

Ağırlık Kemeri Kullanmak Gerekli mi?

Vücut Geliştirme - Temmuz 11, 2019 5:55 am A A

Eğer spor salonuna düzenli olarak gidiyorsanız mutlaka soyunma odasından belinde ağırlık kemeriyle çıkıp, tekrar soyunma odasına gidene kadar hiç çıkarmayan bir sürü insana rastlamışsınızdır. İnsanlar başkalarında görüp, bel sakatlığına engel olacağını zannettiği için bu kemerleri takıyor ama ağırlık kemerleri gerçekten işe yarıyor mu?

Ağırlık Kemeri Ne İşe Yarar?

Ağırlık kemeri karın boşluğu içindeki basıncı artırır.

Yani aynen karnınız içinde bir balon olduğunu ve şişip baskı yaptığını düşünün.

Ağırlık kemeri de bu işe yarar. Bu şekilde omurganıza destek sağlamış olur ve omurganız sabitlenir.

Dışarıdan kaslar ve içeriden de bu baskı omurganızı iter ve böylece stabilize olmasını sağlar.

Ağırlık kemeri mutlaka Valsalva manevrasıyla beraber kullanılmalıdır ve onun etkisini artırır.

Ağırlık Kemerinin Faydaları

İddia edilen ağırlık kemerinin ağırlık çalışırken bele olan baskıyı azaltıp sakatlanmasını engellediği yönünde. Fakat bu ne kadar doğru?

Texas Üniversitesi’nin havaalanında çok ağır valizler taşıyan işçiler arasında yaptığı 8 aylık bir araştırma kemer kullanımının sakatlanma ihtimalini azaltmadığını hatta kemer kullananların sakatlanma riskinin biraz daha fazla olduğunu gösterdi.

Oklahoma Üniversitesi’nde 1316 işçi arasında yapılan bir başka araştırmada ise ağırlık kemerinin sakatlık riskini azaltmada bir etkisi olmadığı görüldü.

ABD’deki Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) çok daha büyük bir araştırmada 13873 yük taşıyıcıyı inceledi ve netice olarak “kemer kullanımının veya mağazalarda kemer kullanımının zorunlu olmasının bel sakatlıklarına bir etkisi olmadığı” sonucuna vardı.

Kısacası ağırlık kemeri bel sakatlıklarını engellemiyor. Peki ağırlık kemeri ne işe yarar?

Waterloo Üniversitesi omurga biyomekaniği bölümünde görevli Dr. Stuart McGill’e göre ağırlık kemerleri sporcuların eğer formlarını biraz bozarlarsa biraz daha kuvvet üretmesini sağlayabilir.

“Hiçbir şüphe yok ki ağırlık kemerleri sporcunun biraz daha kuvvet üretmesini sağlayabilir. Ama eğer omurga doğal hizasında kalırsa bu etki minimum seviyededir. Yani ağırlık kemerinden en fazla verimi alabilmek için ağırlığı yanlış bir fomrda (omurganın doğal hizasında olmadığı formda) kaldırmanız gerekir ki bu da sakatlık riskini çok fazla artırır.”

Eğer halterciyseniz, powerlifter sporuyla uğraşıyorsanız ve müsabakadaysanız yani 2 kilo daha fazla kaldırmak size oyunu kazandıracaksa kemer kullanabilirsiniz.

Ağırlık kemerinin potansiyel zararları

Ağırlık kemerinin riskleri ve zararları faydalarını gölgeliyor..

Motor öğrenmeyi etkiliyor: Ağırlık kemeri, özellikle de yeni ağırlık kaldırmaya başlayan sporcuların karın kaslarını nasıl kasmaların gerektiğini öğrenememelerine sebep oluyor. Yani squat, deadlift veya BB row gibi hareketlerde karın kasının nasıl kasılması ve sıkılması gerektiğini anlamalarına engel oluyor.

Belin güçlenmesini engelliyor: Ağırlık kemeri bele olan baskıyı biraz azalttığı için bel kaslarının güçlenmesine engel oluyor. Bu da iyi bir şey değil. Çünkü bel kaslarını güçlendiren de ağırlığın yaptığı baskı.

Sahte bir güç algısı yaratır: Yeni başlayanlar sporcuların en önemli handikapı zayıf gövdedir. Zayıf gövde ağır kaldırmaya engel olur. Kemer takarak bu sorunu kısmen aşabilirsiniz ama bu da asıl sorunun gölgelenmesi anlamına gelir. Çünkü amacınız tek bir birim halinde çalışan fonksiyonel bir vücut yaratmaktır.

Fıtığa neden olabiliyor: Ağırlık kemeri karın boşluğundaki kan basıncını yükselttiği için fıtığa neden olabilir.

Ağırlık kemeri kullanımı

Ağırlık kemerinden en iyi verimi alabilmek için doğru kullanmanız gerekir. Kemeri sıkı bir şekilde takmalısınız. Ama yürümenizi veya nefes almanızı engelleyecek kadar da sıkı değil. Karnınızı kemere doğru bastırabilmelisiniz. Kemer rahatsızlık yaratmamalı. Ayrıca önü ve arkası da aynı genişlikte ve deri bir kemer tercih edin.

Ayrıca daha önce değindiğim gibi ağırlık kemerini mutlaka Valsalva manevrasıyla beraber kullanmalısınız. Valsalva manevrası, hareket sırasında tekrara başlamadan önce derin bir nefes almak ve nefesi tutarak tekrarı yapmaktır. Nefesi karnınıza doğru alırsınız ve hava bir balon etkisi yaratıp karın içi basıncını artırır. Tekrar bitince de nefes verilir.

Sonuç olarak

Tamamen sportif amaçlı vücut geliştirme veya ağırlık çalışıyorsanız ağırlık kemeri kullamanız hem faydasız hem de olumsuz olabilir ve hiçbir şekilde gerekli değil.

Fakat aktif olarak yarışan bir powerlifter ya da halterciyseniz ve 1 kilo bile size

Aynı zamanda squat veya deadlift gibi bele baskı yapan hareketlerde 1 RM’nizin %85’i veya fazlasıyla çalışacaksanız ağırlık kemeri takabilirsiniz ama böyle bile hareketi doğru formla yapıp birkaç kilo daha az kaldırmak çok daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

Vücut Geliştirme - 5:55 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  Serbest Ağırlık mı, Vücut Ağırlığı mı, yoksa makine mi?
  En basit haliyle, vücut geliştirme hareketleri yapılışlarına ve kullanılan ekipmana göre 3 farklı kategoride bulunuyor. Bunlar; Serbest ağırlıkla yapılan hareketler, Vücut ağırlığıyla yapılan hareketler, Makinelerle yapılan hareketler.Kim ne derse desin, bu 3 hareket grubunun hepsini amacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. En basit haliyle, vücut geliştirme hareketleri yapılışlarına ve kullanılan ekipmana göre 3 farklı kategoride bulunuyor. Bunlar: Serbest ağırlıkla yapılan hareketler Vücut […]
 • 02
  Drop Sets Nedir? Drop Sets Nasıl Yapılır?
  Drop sets, yaptığınız hareketin son setinin son tekrarından sonra bir miktar ağırlık azaltıp birkaç tekrar daha yapma prensibidir. Drop sets ilk kez 1947 yılında Body Culture dergisinin editörü Henry Atkins tarafından kullanıldı ve sonradan popüler hale geldi. Drop sets, aynen Forced Reps gibi çalışmanıza büyük bir şiddet katar ve kas gelişimini hızlandırır. Bu nedenle vücutçular tarafından çok […]
 • 03
  Amino Asit Nedir? Ne işe yarar? Nasıl Kullanılır?
  Amino asitler yaşamın yapı taşı olan proteinlerdir. Proteinli bir gıda tükettiğimiz zaman vücut proteini sindirerek amino asitlere ayrıştırır. Bunun sonucunda bu amino asitleri tekrar binlerce türlü protein üretmek için kullanır. Bu proteinler kaslarınızın, dokularınızın, organlarınızın gelişimine katkı sağlar. Kompleks amino asit supplementleri tek veya birkaç amino asit içeren supplementlerin aksine hemen hemen tüm amino asitleri […]
 • 04
  Testosteron Nedir? Testosteronu Doğal Yollarla Arttırma Yöntemleri
  Spor yapanların bir çoğu testosteronun ne olduğunu, ne kadar önemli olduğunu bilir. Yağ ve kas metabolizmasında önemli bir rol oynayan bu hormonun, sağlıklı bir yaşam için ideal seviyede olması gerekir. Bir çok insanın testosteron eksikliği yaşadığı günümüzde doğal yollarla da testosteron hormonu kazanılabilir. Eğer vücut geliştirme çalışıyorsanız veya genel olarak sağlık konularıyla ilgiliyseniz mutlaka testosteron […]
 • 05
  Vücutta Testosteronu Artıran 5 Temel Gıda
  Testosteron vücut içerisinde büyük bir hayati rol oynayan erkeklik cinsiyet hormonu. Spor yapanlar için gün içerisinde bazı gıdalarda testosteron hormonunu artıran yiyecekler yemeliyiz. Kuvvet ve performans için gerekli olan testosteronu sağlamak için bu gıdaları mutlaka almalısınız. Testosterone vücut içinde pek çok hayati rol oynayan en temel erkek cinsiyet hormonu. Testosteron cinsel istek, saldırganlık, kuvvet, atletik […]