23° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.72

Ağırlık Çalışmak Uyku Kalitesini Artırıyor

Vücut Geliştirme - Temmuz 11, 2019 5:46 am A A

Uyku problemi çekenlere önerilebilecek en etkili egzersiz ağırlık kaldırmak. Hem de istediğiniz zaman. Yapılan araştırmalara göre günün hangi saatinde olursa olsun ağırlık çalışmak uyku kalitesini artırıyor. Daha kaliteli bir uyku düzeni oluşturmak istiyorsanız, buna yavaş yavaş dambıllarla başlayabilirsiniz.

Uyuyamıyor musunuz? Ağırlık kaldırın. İstediğiniz zaman!

Yapılan araştırmaya göre ağırlık çalışmak günün hangi saatinde çalışırsanız çalışın uyku kalitesini artırıyor.

Kısa uyku ve düşük uyku kalitesi kalp hastalığı, şişmanlık ve şeker hastalığı da dahil bir dizi sağlık sorunuyla bağlantılı.

Geçmişte yapılan araştırmalar düzenli aerobik sporun uyku kalitesini artırdığını gösteriyordu ama ağırlık çalışmanın uykuyu nasıl etkilediği hakkında pek bir şey bilinmiyordu.

Ağırlık çalışmanın ve ağırlık çalışması zamanlamasının uyku düzeni üzerindeki etkilerini incelemek için yeni bir araştırma yapıldı. Araştırmaya üniversite çağındaki kişiler katıldı ve merkezi 5 kez ziyaret ettiler.

1. ve 2. ziyaretlerde denekler ağırlık çalışmadı. 3, 4 ve 5. ziyaretlerde ise denekler 3 ayrı gruba ayrıldı ve saat 7.00’da (7A), 13.00’da (1P) ve 19.00’da (7P)  30 dakika ağırlık çalıştı. Her ziyaretten sonra uyku aşamasına geçildi ve uyku sırasında uyku izleme ve kan basıncı ölçme cihazları kullanıldı.

Uykuya dalma süresi 7A ve 1P arasında ve 7A ve 7P arasında önemli oranda farklıydı. Denekler, ağırlık çalıştıkları her gün (özellikle de 7P) , çalışmadıkları günlere göre uyku sırasında daha az uyandı.

Her ne kadar ağırlık çalışmanın farklı zamanlarda yapılması arasında uyku aşaması ve kan basıncı açısından önemli bir fark görülmese de, bu verilere bize günün herhangi bir saatinde ağırlık çalışmanın uyku kalitesini artırdığını gösteriyor.

Ağırlık çalışmak anksiyete, depresyon veya kemik erimesi gibi sorunları olan kişilerin uykusuna faydalı olması açısından da önemli.

Vücut Geliştirme - 5:46 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  Serbest Ağırlık mı, Vücut Ağırlığı mı, yoksa makine mi?
  En basit haliyle, vücut geliştirme hareketleri yapılışlarına ve kullanılan ekipmana göre 3 farklı kategoride bulunuyor. Bunlar; Serbest ağırlıkla yapılan hareketler, Vücut ağırlığıyla yapılan hareketler, Makinelerle yapılan hareketler.Kim ne derse desin, bu 3 hareket grubunun hepsini amacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. En basit haliyle, vücut geliştirme hareketleri yapılışlarına ve kullanılan ekipmana göre 3 farklı kategoride bulunuyor. Bunlar: Serbest ağırlıkla yapılan hareketler Vücut […]
 • 02
  Drop Sets Nedir? Drop Sets Nasıl Yapılır?
  Drop sets, yaptığınız hareketin son setinin son tekrarından sonra bir miktar ağırlık azaltıp birkaç tekrar daha yapma prensibidir. Drop sets ilk kez 1947 yılında Body Culture dergisinin editörü Henry Atkins tarafından kullanıldı ve sonradan popüler hale geldi. Drop sets, aynen Forced Reps gibi çalışmanıza büyük bir şiddet katar ve kas gelişimini hızlandırır. Bu nedenle vücutçular tarafından çok […]
 • 03
  Amino Asit Nedir? Ne işe yarar? Nasıl Kullanılır?
  Amino asitler yaşamın yapı taşı olan proteinlerdir. Proteinli bir gıda tükettiğimiz zaman vücut proteini sindirerek amino asitlere ayrıştırır. Bunun sonucunda bu amino asitleri tekrar binlerce türlü protein üretmek için kullanır. Bu proteinler kaslarınızın, dokularınızın, organlarınızın gelişimine katkı sağlar. Kompleks amino asit supplementleri tek veya birkaç amino asit içeren supplementlerin aksine hemen hemen tüm amino asitleri […]
 • 04
  Testosteron Nedir? Testosteronu Doğal Yollarla Arttırma Yöntemleri
  Spor yapanların bir çoğu testosteronun ne olduğunu, ne kadar önemli olduğunu bilir. Yağ ve kas metabolizmasında önemli bir rol oynayan bu hormonun, sağlıklı bir yaşam için ideal seviyede olması gerekir. Bir çok insanın testosteron eksikliği yaşadığı günümüzde doğal yollarla da testosteron hormonu kazanılabilir. Eğer vücut geliştirme çalışıyorsanız veya genel olarak sağlık konularıyla ilgiliyseniz mutlaka testosteron […]
 • 05
  Vücutta Testosteronu Artıran 5 Temel Gıda
  Testosteron vücut içerisinde büyük bir hayati rol oynayan erkeklik cinsiyet hormonu. Spor yapanlar için gün içerisinde bazı gıdalarda testosteron hormonunu artıran yiyecekler yemeliyiz. Kuvvet ve performans için gerekli olan testosteronu sağlamak için bu gıdaları mutlaka almalısınız. Testosterone vücut içinde pek çok hayati rol oynayan en temel erkek cinsiyet hormonu. Testosteron cinsel istek, saldırganlık, kuvvet, atletik […]